0 reviews

Epic Armoury RFB Leather Viking pansar, svart

Märke: Epic Armoury

Bundle denna produkt

For
€104,49
Moms
Inkl. 21% moms

Leveranstid: I lager. Sände in 2-4 arbetsdagar

In stock

Add to wish listLägg till jämförelse

Produktbeskrivning

Denna läder Viking pansar består av en bröstdel och en bakdel. Strukturen är gjord av kvadratiska läder som är sammanvävda. På baksidan har rustningen läderremmar som gör att du kan justera storleken. Sidan är öppen så det finns ingen fara att det inte passar i midjan. Det finns läderflikar mellan bröstplattan och bakplåten, så att din sida också skyddas när du stänger rustningen med remmarna.

Denna rustning är perfekt för LARP och re-enactment av vikingar, saxar, kelter etc och Cosplay av serier som som sista rike, spel av troner och vikingar. Historiskt var läder väldigt dyrt och inte överkomligt för den vanliga vikingan, så det är lämpligt för elitvikingar för reenactment. Spännen är inte historiska, men du kan självklart ersätta dem med spännen som är historiskt korrekta.

detaljer
Material: vegetabiliskt garvat läder, mässing;
Färg: svart;
Storlek: S upp till XL (storlekskarta se nedan);
Storleken kan justeras med läderbälten;
Vikt: 1500 g;
Fraktvikt: 2000 g
Fraktvikt: 1500 g *

 

(cm)SMLXL
Rygglängd4549,55154,5
Frontlängd4448,55154,5
Bröstvidd6065,57278
Midjemått6065,57278
Ryggbredd (vid bröstet)33394248,5
Ryggbredd (i midjan)31,5374048
Axel bredd5,55,55,55,5

 

Denna produkt är endast tillverkad i begränsade kvantiteter. Det betyder att varje bit är unik. Storlekar och finish kan variera lätt från bit till piece. Maintenance & care

 
Precis som med vapen kan du ta hand om dina skor och lädervaror genom att applicera lite Ballistol efter rengöring. Detta hindrar läder från att torka ut.

Product details

Detaljer / Material: Grovt garvat läder, Mässing / Färg: Svart / Storlek: S upp till XL (Storleksschema se nedan) / Storlek kan justeras med läderbälten / Vikt: 1500 g / Fraktvikt: 2000 g / Fraktvikt: 1500 g

Recensioner

No reviews yet, be the first to write a review

Nyligen visade