0 reviews

Epic Armoury RFB Viking rustning läder, brun

Märke: Epic Armoury

Bundle denna produkt

For
€104,49
Moms
Inkl. 21% moms

Leveranstid: I lager. Sände in 2-4 arbetsdagar

In stock

Add to wish listLägg till jämförelse

Produktbeskrivning

Denna läderviking rustning består av en bröstdel och en bakdel. Strukturen är gjord av fyrkantiga läderbitar som är sammanvävda. På baksidan har rustningen läderremmar som gör att du kan justera storleken. Sidan är öppen så det finns ingen risk att den inte kommer att passa i midjan. Det finns läderflikar mellan bröst- och bakplattan, så att din sida också är skyddad när du stänger rustningen med remmarna.

Denna rustning är perfekt för LARP och återuppspelning av vikingar, saxar, kelter etc och Cosplay i serier som Last Kingdom, Game of Thrones och Vikings. Historiskt sett var läder mycket dyrt och inte överkomligt för den vanliga vikingen, så det är lämpligt för elitvikingar för återskapande. Spännena är inte historiska, men du kan naturligtvis ersätta dem med spännen som är historiskt korrekta.

Detaljer
Material: vegetabiliskt garvat läder, mässing;
Färg: brun;
Storlek: S upp till XL (storlekstabell se nedan);
Storleken kan justeras med läderbälten;
Vikt: 1500 g;
Fraktvikt: 2000 g
Fraktvikt: 1500 g *

(centimeter)SMLXL
Rygglängd4549,55154,5
Frontlängd4448,55154,5
Bröstvidd6065,57278
Midjemått6065,57278
Ryggbredd (vid bröstet)33394248,5
Ryggbredd (i midjan)31,5374048
Axel bredd5,55,55,55,5

 

Denna artikel tillverkas endast i begränsade mängder. Det betyder att varje bit är unik. Storlekar och finish kan variera lätt från bit till bit. Underhåll och skötsel

 
Precis som med vapen kan du ta hand om dina skor och lädervaror genom att applicera en liten Ballistol efter rengöring. Detta förhindrar att lädret torkar ut.

Product details

Detaljer / Material: vegetabiliskt garvat läder, mässing / Färg: brun / Storlek: S upp till XL (storlekstabell se nedan) / Storlek kan justeras med läderbälten / Vikt: 1500 g / Fraktvikt: 2000 g / Fraktvikt: 1500 g

Recensioner

No reviews yet, be the first to write a review

Nyligen visade