0 reviews

Epic Armoury RFB Læder Viking rustning, sort

Brand: Epic Armoury

Bundle dette produkt

For
€100,-
Moms
Inkl. 21% moms

In stock

På lager. Hvis du bestiller i weekenden, sender vi på mandag

Add to wish listTilføj til sammenligning

Produkt beskrivelse

Denne læder Viking rustning består af en brystdel og en bagdel. Strukturen er lavet af firkantede læderstykker, der er sammenvævede. På bagsiden har rustningen læderremme, der giver dig mulighed for at justere størrelsen. Siden er åben, så der er ingen fare for, at den ikke passer i taljen. Der er læderflapper mellem brystpladen og bagpladen, så din side også er beskyttet, når du lukker rustningen med stropperne.

Denne rustning er perfekt til LARP og re-enactment af vikinger, saksuner, kelter mv og Cosplay af serier som sidste kongerige, spil af troner og vikinger. Historisk set var læder meget dyrt og ikke overkommelig for den almindelige viking, så det er velegnet til elite vikinger til genopførelse. Spændene er ikke historiske, men du kan selvfølgelig erstatte dem med spænder, der er historisk korrekte.

detaljer
Materiale: vegetabilsk garvet læder, messing;
Farve: sort;
Størrelse: S op til XL (størrelse diagram se nedenfor);
Størrelsen kan justeres med læderbælter;
Vægt: 1500 g;
Forsendelsesvægt: 2000 g
Fragtvægt: 1500 g *

 

(cm)SMLXL
Ryglængde4549,55154,5
Forreste længde4448,55154,5
Brystbredde6065,57278
Talje bredde6065,57278
Rygbredde (på brystet)33394248,5
Rygbredde (i taljen)31,5374048
Skulder bredde5,55,55,55,5

 

Denne vare er kun produceret i begrænsede mængder. Det betyder, at hvert stykke er unikt. Størrelser og finish kan variere let fra stykke til stykke. Vedligeholdelse og pleje

 
Ligesom med våben, kan du passe på dine sko og lædervarer ved at anvende en lille Ballistol efter rengøring. Dette forhindrer læderet i at tørre ud.

Product details

Detaljer / Materiale: grøntsager garvet læder, messing / Farve: sort / Størrelse: S op til XL (Størrelseskema se nedenfor) / Størrelse kan justeres med læderbælter / Vægt: 1500 g / Fragtvægt: 2000 g / Fragtvægt: 1500 g

Anmeldelser

No reviews yet, be the first to write a review

Senest viste