0 reviews

Epic Armoury RFB læder Viking rustning, brun

Brand: Epic Armoury

Bundle dette produkt

For
€104,49
Moms
Inkl. 21% moms

In stock

På lager. Hvis du bestiller inden kl. 20, sender vi samme dag

Add to wish listTilføj til sammenligning

Produkt beskrivelse

Denne læderviking rustning består af en brystdel og en bagdel. Strukturen er lavet af firkantede stykker læder, der er vævet sammen. Bagpå har rustningen læderremme, der giver dig mulighed for at justere størrelsen. Siden er åben, så der er ingen fare for, at den ikke passer i taljen. Der er læderklapper mellem brystpladen og bagpladen, så din side også er beskyttet, når du lukker rustningen med stropperne.

Denne rustning er perfekt til LARP og genindspilning af vikinger, saksere, kelter osv. Og Cosplay af serier som Last Kingdom, Game of Thrones og Vikings. Historisk set var læder meget dyrt og ikke overkommeligt for den almindelige viking, så det er velegnet til elitevikinger til genindspilning. Spænderne er ikke historiske, men du kan selvfølgelig erstatte dem med spænder, der er historisk korrekte.

detaljer
Materiale: vegetabilsk garvet læder, messing;
Farve: brun;
Størrelse: S op til XL (størrelsestabel se nedenfor);
Størrelsen kan justeres med læderbælter;
Vægt: 1500 g;
Forsendelsesvægt: 2000 g
Forsendelsesvægt: 1500 g *

(cm)SMLXL
Ryglængde4549,55154,5
Forreste længde4448,55154,5
Brystbredde6065,57278
Talje bredde6065,57278
Rygbredde (på brystet)33394248,5
Rygbredde (i taljen)31,5374048
Skulder bredde5,55,55,55,5

 

Denne vare produceres kun i begrænsede mængder. Dette betyder, at hvert stykke er unikt. Størrelser og finish kan variere let fra stykke til stykke. Vedligeholdelse og pleje

 
Ligesom med våben kan du passe på dine sko og lædervarer ved at anvende en lille Ballistol efter rengøring. Dette forhindrer læder i at tørre ud.

Product details

Detaljer / Materiale: vegetabilsk garvet læder, messing / Farve: brun / Størrelse: S op til XL (størrelsestabel se nedenfor) / Størrelsen kan justeres med læderbælter / Vægt: 1500 g / Forsendelsesvægt: 2000 g / Forsendelsesvægt: 1500 g

Anmeldelser

No reviews yet, be the first to write a review

Senest viste